Kubki z papieru czy kubki ze styropianu?

przez | 14 lutego, 2017

Jednorazowe naczynia oraz sztućce są tanie i wyjątkowo wygodne. Nie wymagają one mycia, nie trzeba ich nigdzie przechowywać, nie mogą się też stłuc. Jest to obowiązkowe wyposażenie każdego przyjęcia, gdzie duża liczba gości nie pozwala na obsłużenie ich przy pomocy własnej zastawy stołowej. Poza tym, są one bezpieczne dla dzieci, gdyż ani styropian, ani papier nie posiadają ostrych, twardych krawędzi.

Czy jednorazowe naczynia są ekologiczne?

Niestety, pomimo wszystkich swoich zalet, naczynia jednorazowe, a w szczególności najpopularniejsze z nich – kubki, mają jedną, podstawową wadę. Po ich użyciu musimy je wyrzucić, przez co zazwyczaj lądują na pobliskim wysypisku śmieci. Jak wiadomo, tworzywa sztuczne rozkładają się bardzo wolno, stąd liczne protesty obrońców przyrody. Najpopularniejszymi materiałami na kubki są papier oraz styropian firmy Styropmin. Który z nich jest bardziej przyjazny dla środowiska? Odpowiedź może być zaskakująca.

Przewaga styropianu nad papierem

Głównym argumentem, którego używają zwolennicy kubków z papieru, jest możliwość jego recyklingu. Niestety, stwierdzenie to mija się z prawdą, gdyż pokryty warstwą tuszu oraz wosku papier, na którym dodatkowo znajdują się resztki napoju, nie nadaje się do ponownego użycia. Jak się okazuje, styropian w ogólnym rozrachunku wypada o wiele lepiej – jego produkcja nie wyniszcza drzew, a na dodatek zużywa o wiele mniej zasobów naturalnych. Wytworzenie pojedynczego kubka ze styropianu jest tańsze i nie wymaga dużego nakładu wody czy energii elektrycznej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *